Questions?   678-837-1100  
  • Join Us

GAE Foundation 2016 Scholarship and Grant Awards

2016 High School Scholarship Award Recipients

1. Nicholas William Barreira, Hiram High School, Paulding County
2. Jalin Merrel Larenz Murphy, Bainbridge High School, Decatur County
3. James Dewey Profet Jr., Martin Luther King Jr. High School, Dekalb County
4. Samantha Nicole Romero, Morrow High School, Clayton County
5. Breanna Clocina Shippee, Early County High School, Early County
6. Andrew Tyler Tyson, Madison County High School, Madison County
2016 College Junior/Senior Scholarship Award Recipients

1. Alicia Marie Avitabile, Georgia Gwinnett College
2. Zanquisha Monique Lodge, Middle Georgia State University
3. Caitlin Breanne Ratley, Middle Georgia State University
4. Christina H. Rodriguez, Dalton State College
5. Nubia Ruiz, Dalton State College
6. Markia Kiana Sellers, University of West Georgia
2016 Certified Educators Advanced Degree Scholarship Award Recipients

1. James Allen, III, Dekalb County Schools, Kennesaw State University
2. Tracey Ellen Anderson, Dekalb County Schools, University of West Georgia
3. Hannah Nicole Cato, Colquitt County Schools, Georgia Southwestern State University
4. Regina Elizabeth Coley, Cobb County Schools, Clark Atlanta University
5. Felicia Lanette Corbin, Dalton City Schools, Piedmont College
6. Lauren Brittani Cocker, Paulding County Schools, Kennesaw State University
7. Chevonne Denson, Dougherty County Schools, Columbus State University
8. Maegan Ann Holt, Barrow County Schools, Kennesaw State University
9. Anne Locke Ridgeway, Barrow County Schools, Piedmont College
10. Michael J. Shaw, Dekalb County Schools, Mercer University (Atlanta Campus)
11. Alice Suzanne Wallin, Barrow County Schools, Piedmont College
12. Venus L. Ware, Dekalb County Schools, Valdosta State University

2016 Educational Support Professional Scholarship Award Recipients

1. Patricia Anne Baldwin, Dekalb County Schools, Georgia Piedmont Technical College
2. Zetambrecia Holloway, Dougherty County Schools, Troy University
3. Susan A. Randell, Mitchell County Schools, Grand Canyon University
2016 Best Practice Grant Award Recipients

1. Darlene D. Belton, Columbia County Schools, Columbia County
2. Kim S. Hampton, Columbia County Schools, Columbia County
3. Theresa Elaine Hines, Dekalb County Schools, Dekalb County
4. Loineda Peters, Newton County Schools, Newton County
5. Sherri Evette White, Dekalb County Schools, Dekalb County